Katolicke Stowarzyszenie
"Civitas Christiana"
Oddział Okręgowy w Łodzi

To jest archiwalna strona Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" Regionu Łódzkiego

Zapraszamy na naszą nową witrynę: "Civitas Christiana" Region Warszawsko-Łódzki

Mirosława Łęska odeszła do Domu Ojca

08.02.2021

8 lutego zmarła Mirosława Łęska. Miała 76 lat. Od dwudziestu lat działała w Katolickim Stowarzyszeniu Civitas Christiana. Deklarację wstąpienia podpisała 20 lutego 2002 r., 19 lat temu. Pracowała na rzecz swojej ,,małej ojczyzny’’ - Radomska. Także dzięki niej na mapie stowarzyszenia funkcjonuje oddział specyficzny, do którego należy lokalna elita: dziennikarze, nauczyciele, w tym dyrektorzy szkół i katecheci. Członkinią stowarzyszenia jest b. prezydent Radomska Anna Milczanowska, dziś posłanka.

Mirka była przez wiele lat pedagogiem i profesjonalną dziennikarką. Ukończyła studia na Uniwersytecie Łódzkim oraz Studium Dziennikarskie. Zaczynała w ,,Głosie Famegu’’- gazecie zakładowej radomszczańskiego przemysłu meblarskiego. Gazeta już wtedy, w latach 70. pisała o wszystkich lokalnych problemach, o historii regionu. Działała wraz z mężem w Klubie Inteligencji Katolickiej przy parafii św. Lamberta oraz w Kręgu Domowego Kościoła Radomszczańskich Rodzin. Była pierwszą redaktor naczelną ,,Gazety Radomszczańskiej’’. Pamiętam reakcje kolegów – dziennikarzy o lewicowych poglądach. Nie mogli ścierpieć, że w 50-tysięcznym Radomsku, gazeta, którą określali jako ,,kościółkową’’ albo radomszczańska ,,Niedziela’’, sprzedawała kilkutysięczny nakład i była opiniotwórcza. To dzięki Mirce i Jej mężowi, Jackowi, który był dziennikarzem i wydawcą ,,Gazety Radomszczańskiej’’ nośna stała się idea społeczeństwa obywatelskiego. Warto też przypomnieć, że Jacek Łęski jest lekarzem neurologiem. Mirka była współtwórcą Radomszczańskich Dni Rodziny i Uroczystości Jadwiżańskich, ogromnej inicjatywy, w trakcie której całe Radomsko przez dwa tygodnie modliło się i bawiło. Co roku Dni to kilkadziesiąt imprez: festyny, konkursy, konferencje, uroczystości religijne łącznie z procesją z relikwiami św. Jadwigi Królowej, Patronki Miasta Radomska. COVID -19 zabrał nam ubiegłoroczne Dni, COVID – 19 zabrał nam Mirkę.

Miała trzech synów. Najstarszy Jacek, dziennikarz TVP 1 i TVP Info jest prekursorem dziennikarstwa śledczego w Polsce (autorem m.in. ,,Wakacji ze szpiegiem’’), ma trójkę dzieci. Tomasz – dwójkę, Szymon - czwórkę. Mirka miała więc dziewięcioro wnucząt i była cudowną babcią, choć nie było to łatwe. Tomasz jest naukowcem i pracuje w USA.

Jesteśmy ogromnie poruszeni Jej śmiercią, bo odszedł Człowiek, który żył dla innych. Mirosława Łęska była współtwórcą (wraz z mężem i kilkoma osobami) oraz dyrektorem Fundacji Inicjatyw Kulturalnych, która pomaga materialnie uzdolnionym artystycznie uczniom i studentom. Fundacja fundowała też stypendia dla młodych, uzdolnionych artystycznie radomszczan. I zawsze były to ,,strzały w dziesiątkę’’. Pierwsi stypendyści, którzy mają już na koncie dorosłe sukcesy teraz pomagają kolejnym. Godny podkreślenia jest fakt, że fundatorzy utworzyli fundusz założycielski z własnych darowizn. W 2011 r. za wybitne zasługi w działalności na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Została też odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem m. Radomska.

- Mirusia jest dla mnie niekwestionowanym autorytetem człowieka pokory, człowieka słuchania, człowieka dialogu - podkreśla Tadeusz Olczyk, przewodniczący zarządu radomszczańskiego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Anna Staniaszek